Güncel Tehditler

Zararlı Yazılım

Çeşitli internet siteleri (yetişkin içerikli, arkadaşlık bahis v.b) vasıtası ile finansal kurum müşterilerine ulaşan dolandırıcılar bu siteler üzerinden kişileri çeşitli dosya, fotoğraf ya da uygulamayı cihazlarına indirme konusunda ikna edebiliyorlar.

Ya da akıllı telefonların uygulama marketleri üzerinde yayınladıkları zararsız gibi görünen ve güncel konulara hitap eden (virüs testi, kur çevirici, oyun v.b) uygulamaları sunarak kişilerin cihazlarına erişim sağlayabiliyorlar.

Bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ya da tablete kurulan bu uygulamalar finansal kurum müşterilerinin şifrelerini, kişisel bilgilerini ve tek kullanımlık şifreleri ele geçirmenin yanında gerçek kişinin Tosla uygulamasına erişimini de engelleyebiliyorlar.

Akıllı telefon, tablet ve kişisel bilgisayarlara uygulama marketlerinden indirilen; “ateşölçer”, “covid 19 önlemleri”, “salgından korun”, “covid testi”, “covid aşı”, “aşı başvuru” ve benzeri ibareli uygulamalar aracılığıyla zararlı yazılımları cihazlarınıza yükleyebilirler.

İpuçları

 • Tanınmamış bir uygulamacı tarafından geliştirilmiş ve kısa süre içinde çok fazla olumlu yorum ve puan almış uygulamaları indirmemenizi öneririz.
 • Özellikle çok bilinmeyen uygulamamaları indirmeden önce her seferinde uygulama hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Uygulama marketlerde aşı ve benzeri konulardaki uygulamalar için üretici olarak T.C Sağlık Bakanlığı ibaresi dışındaki hiçbir kaynağa güvenmeyin.

İnternetten alışveriş dolandırıcılıkları

Dolandırıcılar, aslında hiç var olmayan ya da kendilerine ait olmayan mal veya hizmetleri satmak için reklam yaparlar ya da gerçek bir şirket gibi görünebilmek için mevcut itibarlı markaların internet sitelerini taklit etmeye çalışırlar.

İpuçları

 • Dolandırıcılar tamamen gerçek görünen sahte bir internet sitesi yaratırlar.
 • Dolandırıcılar, ödemelerinizi Tosla’dan transfer yöntemiyle doğrudan doğruya Tosla ya da başka banka hesaplarına göndererek yapmanızı isteyebilirler. Fakat bedelini ödediğiniz bu ürünler asla gelmeyecektir.
 • Dolandırıcılar Tosla kart bilgileriniz ile ödeme yapmanızı isteyebilirler. Fakat bu sefer de kart bilgilerinizi ele geçirip sizi mağdur edeceklerdir.

Oltalama

Tanımadığınız bir numaradan bir kısa mesaj mı geldi? Ya da sizden bir şey yapmanızı isteyen bir şirketten? Bu bir ‘dolandırıcılık’ kısa mesajı olabilir.

Güvenilir kurumların ya da kişilerin ele geçirilmiş/kopyalanmış verileri üzerinden gelen “covid 19 önlemleri”, “salgından korun”, “covid testi” covid testi”, “covid aşı”, “aşı başvuru” gibi ibareler içeren bir e-posta ya da SMS ile finansal kurum müşterilerini zararlı yazılımı indirmek için ikna etmeye ve uygulama vasıtasıyla finansal varlıklarına dair güvenlik bilgilerini ele geçirmeye çalışabilirler.

İpuçları

 • Güvenilir kurumların ya da kişilerin ele geçirilmiş/kopyalanmış verileri üzerinden gelen e-posta ya da SMS’ler konusunda dikkatli olun.
 • Bu tip şüpheli kaynaklardan gelen linkleri kesinlikle açmayın.
 • Devlet kurumları ya da finansal kurumlar kesinlikle e-posta ya da SMS yolu ile link paylaşmaz.
 • Devlet kurumları ya da finansal kurumlar kesinlikle sizden finansal ya da kişisel verilerinizi talep etmez.

Uzaktan Erişim Dolandırıcılıkları

Tanımadığınız bir numaradan arama mı geldi? Arayan kişi teknik servis ya da emniyet güçleri gibi güvenilir bir kurumdan aradığını Cihazınızdaki teknik bir sorunu çözmek için bilmediğiniz bir uygulamayı yüklemenizi mi istedi?

Güvenilir kurumların ya da kişilerin ele geçirilmiş/kopyalanmış verileri üzerinden gelen “teknik yardım”, “hediye kazandınız”, “harç iade” ibareler içeren bir arama ile finansal kurum müşterilerini uzaktan erişim uygulamaları indirmek için ikna etmeye ve uygulama vasıtasıyla finansal varlıklarına dair güvenlik bilgilerini ele geçirmeye çalışabilirler.

İpuçları

 • Güvenilir kurumların ya da kişilerin ele geçirilmiş/kopyalanmış verileri üzerinden gelen aramalar konusunda dikkatli olun.
 • Bu tip şüpheli kaynaklardan gelen aramaları yanıtlamayın.
 • Devlet kurumları ya da finansal kurumlar kesinlikle cihazlarınıza uygulama yükletmez.
 • Devlet kurumları ya da finansal kurumlar kesinlikle sizden finansal ya da kişisel verilerinizi talep etmez.

Sosyal Yardımları Kullanan Atak Türleri

Dolandırıcılar her zaman güncel gelişmeleri takip ederler; son dönemde ülkemizi etkisi altına alan doğal felaketleri ya da Kamu kurumlarının kampanyalarını kullanarak geliştirdikleri yöntemlerle kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışıyorlar.