Chargeback

Chargeback (Ters İbraz) nedir?

Satın alma işlemlerinde kart sahibi bilgisi dışında yapılan bir harcama işlemi olduğunda ya da aldığı ürünün, hizmetin kendisine ulaşmaması, kusurlu olması durumunda, kart sahibi bankasına giderek harcama itirazında bulunabilir. Buna chargeback yani ters ibraz denir.

Chargeback süreci nasıl ilerler?

Harcama itirazında bulunan kart müşterisi, chargeback yani ters ibraz sürecini başlatmış olur. Ardından banka işlemle alakalı olarak bizimle iletişime geçer ve ilgili üye iş yerinin ters ibraz işlemine konu olan işlem hakkında bilgi ve belge talep eder. Sahip olunan bilgi ya da belgeler kart sahibi banka ile paylaşılır, ilgili itirazın üye iş yerine yansıtılıp yansıtılmayacağı kararı verilir.

Kart sahibinin kaç gün içinde Chargeback hakkı vardır?

Kart sahibinin itiraz süresi, itirazın nedenine göre değişiklik gösterebilir. Fakat hiçbir koşulda işlemin karta yansıma tarihinden itibaren 540 günü aşamaz. Bu süre içinde kalmak koşuluyla kart sahipleri ürün ya da hizmet temini ile ilgili yapacağı itirazlarda teslim tarihi, iade veya iptal işlemi söz konusu olduğunda belge tarihi, diğer itiraz türlerinde işlemin karta yansıma tarihi odak alınarak en fazla 180 günlük süreyle itiraz hakkına sahiptir.